ტვინი

ტვინი

среда, 4 апреля 2018 г.


გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმა
ტექსტი  “ Jack  and the beanstalk ”
სწავლების საფეხური
კლასი
(სსსმ  არა) IV კლასი
საგანი
ინგლისური ენა
მასწავლებლის გვარი სახელი
რობაქიძე-არაბიძე ლია
მოსწავლეთა პროფილი
17 მოსწავლე
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
·         გეცნობიან და წაიკითხავენ ტექსტს
·         ახსნიან უცხო სიტყვებს
·         შეადგენენ წინადადებებს
·         იციან ახლანდელი დრო და მასთან მიმართებაში ავხსნით წარსულ დროს.
ეროვნულ სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები
უცხ.დ.III.5   მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ტექსტების გაშიფვრა - წაკითხვა. გამართულად კითხულობს ნაცნობ წინადადებებს.
 უცხ.დ.III.6 მოსწავლეს შეუძლია ილუსტრირებული ტექსტების გაგება და მათში ინფორმაციის მოძიება. მოიძიებს ტექსტში კონკრეტულ ინფორმაციას.
  უცხ.დ.III.8 მოსწავლეს შეუძლია მარტივი წერ4ითი კომუნიკაციის განხორციელება. ავსებს ნაკრულ ტექსტს  საჭირო ინფორმაციით.
უცხ.დ.III.15 მოსწავლეს შეუძლია თანაკლასელებთან და მასწავლებლებთან თანამშრომლობა. მეწყვილესთან ერთად გადაჭრის დასმულ ამოცანას.
შეფასების ფორმები
განმავითარებელი
ორგანიზების ფორმა
ინდივიდუალური, წყვილებში
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, კალამი, რვეული, დაფა, ცარცი, ფურცელი წინადადებებით
წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები
მოსწავლეებმა იციან ახლანდელი დრო. აქვთ შესაბამისი ლექსიკური მარაგი და იციან ის ზმნები, რომლებსაც გამოვიყენებთ ახსნის დროს
გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობა 1 . გამოწვევა 5 წუთი
მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების კრიტერიუმებს. გამოვიკითხავ განვლუილ მასალას კითხვების საშუალებით:
-         ზმნის რომელი დროები ვიცით?
ü  Was sunny yesterday?
ü  Were the children in scool?
ü  Are there animals on the farm?
ü  Where is the farm?
აქტივობა 2 . „ ხმამაღალი კითხვა“  10 წთ.
მოსწავლეები კითხულობენ ხმამაღლა ტექსტს . პარალელურად ჩემს მიერ დაფაზე იწერება უცხო სიტყვები.
აქტივობა 3 .  10 წთ.
მოსწავლეებს ვურიგებ ფურცლებს სადაც მოცემულია სწორი და მცდარი ვარიანტის წინადადებები წაკითხული ტექსტიდან გამომდინარე. მოსწავლეებს ვამუშავებ წყვილებში. სამუშაოს დასრულების შემდეგ მოსწავლეები კითხულობენ წინადადებებს და გამოთქვამენ სწორ ვარიანტს.
აქტივობა 4 .  გრამატიკულ მასალაზე მუშაობა 15 წთ.
მოსწავლეებს გავაცნობ დროის ფორმებს და შმდეგ ვამუშავებ წყვილებში და დავავალებ ტექსტში მოძებნონ წინადადებები წარსულ დროში. ისინი ახდენენ პრეზენტაციას, დაფაზე ჩამოწერენ მათ მიერ ტექსტიდან ამოწერილ; ზმნებს წარსულ დროში.
აქტივობა 5 . სეჯამება 5 წთ.
მოსწავლეები გამოთქვამენ თავიანთ აზრს, რა ისწავლა ახალი, რა დაამახსოვრდათ ამ გაკვეთილიდან. ჩაინიშნავენ საშინაო დავალებას:
ü  ტექსტი კითხვითა და თარგმნით, ახალი
ü  სიტყვები ზეპირად და წერით.
შეფასება
მოსაწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შემუშავებული კრიტერიუმების მიხედვით და ვაძლევ მათ განმავითარებელ შეფასებასაც.



суббота, 2 декабря 2017 г.

სსიპ ტყიბულის N 1 საჯარო სკოლის მასწავლებელთა სამუშაო შეხვედრების რეფლექსია
მონაწილე: ლია რობაქიძე-არაბიძე (ინლისური ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი)
შეხვედრის თარიღი: 05.09; 12.09; 13.10: 2017 წელი.
ჩვენი სკოლის ფასილიტატორმა. შეხვედრის ორანიზატორმა ქალბატონმა ფიქრია ბასილაძემ ააცნო ის მნიშვნელოვანი საკითხები, რომელიც აუცილებელია მასწავლებელთა კარიერული წინსვლისათვის. შეხვედრა მოიცავდა შემდე მიზნებს:
  • აკვეთილის დამვა
  • აკვეთილზე დაკვირვების ტიპები და ეტაპები
  • შიდასააკვეთილო შეფასება და შეფასების კრიტერიუმების აცნობა
  • როორ შევადინოთ რეფლექსია
ფასილიტატორმა მოვაწოდა ინფორმაცია მასწავლებელთა პროფესიული ანვითარების შესახებ. ვაცნო აქტივობები, რომლების უნდა ანხორციელდეს სქემის ფარლებში შეხვედრაზე ყურადღება ამახვილდა : სააკვეთილო დაკვირვების მიზნებსა და წარმართვის ძირითად პრინციპეპზე, შეფასების ჯუფის როლზე და ასე შემდე. ყურადღება იქნა ამახვილებული ხუთ მეთოდზე: 
1. აღწერითი დაკკვირვება 
2. ფოკუსირებული დაკვირვება
3. უნდური მუშაობა
4. ჩართული დაკვირვება
5. თვითდაკვირვება
ყველა მეთოდი ანვიხილეთ ცალ-ცალკე. ნათელი ახდა, რომ საჭიროა ვიცოდეთ დაკვირვების სამი ტიპი:
  1. დაკვირვების წინა შეხვედრა
  2. აკვეთილზე დასწრება
  3. აკვეთილის შმდომი შეხვედრა
ფასილიტატორმა მოვცა არკვევით ინფორმაცია, რომ აკვეთილის დაემვის შემთხვევაში მთავარია მიმართვა შეფასების ჯუფთან, ანრიის დამტკიცების ბრძანება, აკვეთილის მის წარდენა შეფასების ჯუფისათვის, აკვეთილის დასწრების პროცესი, თვითშეფასება მასწავლებლის მიერ, აკვეთილის შმდომი შეხვედრა, ანმავითარებელი და ანმსაზღვრელი შეფასების აკეთება.
მნიშვნელოვანია ვადების და პირობების დაცვა, რათა ჩატარებული აკვეთილი შეფასდეს დადებითად. 
სამუშაო შეხვედრაზე ასევე ყურადღება იქნა ამახვილებული სტანდარტულ და სამოდელო აკვეთილებზე. ფასილიტატორმა ვაცნო ინტერირებული, ინოვაციური, პრობლემაზე ორიენტირებული აკვეთილები. ჯუფებმა შევასრულეთ დავალებები. თითოეულმა ჯუფმა წარმოადინა პრეზენტაცია და მივეცით ერთმანეთს რჩევები.
მნიშვნელოვანი იყო იმ მიზნის აცნობა, რომელიც ემსახურებოდა აკვეთილის მის ჩარჩოს და ძირითად კომპონენტებს. 
მეორე შეხვედრაზე მოვახდინეთ აკვეთილის შეფასების კრიტერიუმების დეტალური ანხილვა და ამ კრიტერიუმების ათვალისწინებით შევაფასეთ რამდენიმე აკვეთილი. შეფასების მომენტში ჯუფებმა ერთად ვიმუშავეთ და მუშაობის დასრულების შემდე ანვიხილეთ ჩვენი შეფასება. მეორე შეხვედრაზე დავალებად მივიღეთ აკვეთილის მის შედენა. შევადინე მა და მივიღე მითითებები, რომლითაც მოვახდინე მის ხელახლა დამუშავება. ამით ნათელი ახდა, თუ რას უნდა მივაქციო ყურადღება, როორც აკვეთილის დამვისას, ასევე ჩატარების დროს.
13.10.17. ჩატარდა მესამე სამუშაო შეხვედრა.
შეხვედრა დაეთმო რეფლექსიის წერას. დეტალურად ანვიხილეთ, თუ რომელ საკითხებს უნდა მივაქციოთ ყურადღება რეფლექსიის წერისას რათა ის იყოს სრულყოფილი და იძლეოდეს ჩვენი მუშაობის ნათელ ასახვას. 
ეს შეხვედრები იყო ძალიან საინტერესო, ემსახურებოდა პროფესიული უნარების აუმჯობესებას. კოლეებთან თანამშრომლობას და კარიერულ წინსვლას.

четверг, 16 июня 2016 г.

ტრენინგის   მეცხრე    დღე



1   საკუთარი  პროექტების   წარდგენა

2   ვიდეო   გაკვეთილების   გვერდის   ჩვენება

3   დოკუმენტების   რედაქტირება  google--ს  ფაილში

4   ტრენინგის  შეჯამება   და   სამომავლო  გეგმის  გაცნობა



ჩატარებული  9  მეცადინეობა  იყო  ძალიან  ბევრის  მომცემი   პირადად  ჩემთვის  და  ვფიქრობ  მთელი  ჯგუფისთვის.მასწავლებელი  იყო  ძალიან  მშვიდი,  რაც  ჩვენზე  დადებითად  მოქმედებდა.

воскресенье, 12 июня 2016 г.

ტრენინგის მეშვიდე დღე

1 შეფასების  სხვადასხვა  ფორმების  განხილვა  და  მათზე  მუშაობა.

2  პროექტის  გეგმის  შევსება.

1  პროექტის  აქტივობების  შევსება.

2  პროექტის  მსვლელობის  აღწერა.

3  პროექტისათვის  საჭირო  რესურსების  მითითება.


დღევანდელი  დღე  იყო  საინტერესოდ  დამღლელი.

суббота, 4 июня 2016 г.

ტრენინგის   მეხუთე    დღე

1 პრეზენტაცია საავტორო უფლებების შესახებ
2ინტერნეტში მოძიებული ინფორმაციის შესაბამისი მისამართების შეტანა პროექტში
3 პროექტის ატვირთვა ბლოგზე



დღევანდელი   დღე   იყო  ძალიან  შრომატევადი  და  ნაყოფიერიიიიიიიიიიი


პროექტის პრეზენტაცია